Search

Nizozemsko, země tulipánů a obrazů

Nizozemské království je tvořeno z evropské části Nizozemska, kterému se nesprávně říká Nizozemí nebo Holandsko. Patří pod něj i tři malé ostrovy v Karibiku: Bonaire, Saba a Svatý Eustach. Dalšími třemi částmi království jsou ostrovní země Curaçao, Aruba a Svatý Martin. Každá z těchto zemí má vlastního premiéra i vlastní vládu, ale hlavou všech je král Viliém Alexandr. Aby to bylo ještě komplikovanější, tak v Nizozemském království platí čtyři měny.
Amsterdam, kanál
Kromě známého eura to jsou:
·         Americký dolar (platí v karibském Nizozemsku)
·         Gulden Nizozemských Antil (platí na Curaçau a Svatém Martinu)
·         Arubský florin
Nizozemsko je u nás známé především pěstováním tulipánů a dalších okrasných cibulovitých rostlin, které vyváží do celého světa, a samozřejmě typickými dřeváky. Málokdo ovšem ví, že se Nizozemsko proslavilo již v sedmnáctém století a ve zcela jiném oboru.
V 16. století totiž vládli v Nizozemsku Španělé, ale po dlouhých a těžkých bojích si Nizozemci vydobyli svá území zpět. A právě národní hrdost a sebejistota, která vzešla z této vítězné války, se projevila v umělecké tvorbě. Proto této době dodnes Holanďané říkají „zlatý věk malířů“. Vždyť v sedmnáctém století zde byla vytvořena unikátní sochařská a malířská díla. A právě malířství tohoto období se proslavilo po celém světě.
Počet uznávaných malířů, pracujících v Nizozemsku je dodnes ohromující. Témata jejich děl byla rozličná, ale většinou se týkala právě dosaženého míru, svobody a prosperity země.
pole tulipánů
Malíři také vynikali krajinomalbou nizozemského pobřeží, domácích scén, portrétů známých obchodníků či zátiší s obchodními artikly.
Oproti jiným zemím byla upozaďována tvorba náboženských výjevů, protože většinu obyvatel té doby tvořili protestanti. Proto i kostely byly velmi málo zdobeny.
Mezi nejznámější malíře, jejichž díla jsou v aukcích dodnes výsostně ceněna, patří Rembrandt Harmenszoon van Rijn, portrétista Frans Hals či Jan Vermeer.

 

Mikulov je přesně takovým ideálním místem

Morava je skutečně místem rozličných možností. Tady se dá zažít mnoho krásných chvil a zážitků, kdy pak ze vzpomínek člověk žije ještě několik let po stráveném čase na tomto místě. Některá místa mají tolik vzácných historických skvostů, že je člověk ani nestihne všechny projít. Mezi jedno takové rozhodně patří město Mikulov. Sice se řadí mezi vinařskou špičku, ale i na procházky a objevování tajemných míst je prostoru dost a to není zrovna jen v místním zámku, ačkoliv i zde je možné vidět vcelku věci neslýchané. Dokonce snad největší sud na víno a další zajímavosti z vinařských oblastí.

město mikulov

Kde najít ubytování?

V podstatě to není nic tak těžkého. V okolí je mnoho dostupných penzionů a hotelů, dokonce vinařských sklípků, které nabízí zároveň i střechu nad hlavou. Proč si ale nedovolit komfort se vším všudy, který například poskytuje https://mikulov.galant.cz/. Wellness, pěkně s péčí o naše unavené tělo, příjemné posezení ve vinárně nebo místním pivovaru. Nemluvě o komfortně zařízených pokojích s veškerou poskytnutou nejlepší péčí. Parkoviště přímo na dvoře a laskavý personál. Co více si přát. Snad jen všechno dobře naplánovat, aby si to zde člověk co nejvíce užil.

hrad

Romantika na Kozím hrádku

Určitě stojí za návštěvu jedna z velmi romantických zřícenin samotného Mikulova. Je pravdou, že původně tento hrádek měl poměrně náročný úkol a to, že se podílel na kontrole cest, které spojovaly Brno s Vídní. Dále tato pevnost měla za úkol chránit mikulovský hrad, dnešní zámek, kde se nyní nachází muzeum samozřejmě s vinařskou tématikou. Díky němu ale byl v bezpečí. Kozí hrádek byl vystaven kolem 15. století a do současné doby se zachovaly pozůstatky dvoupatrové dělostřelecké věže s ochozem a střílnami. Odsud je velmi krásný výhled na celý Mikulov a okolí. Navíc je tu skutečně velmi příjemné odpočinkové místo. Určitě by se sem měl každý vypravit, jelikož rozhodně nikdo nebude litovat, odměnou mu bude pohled na nejkrásnější kout naší země.

Zážitková dovolená v léčivých maďarských termálech

Proč právě maďarské termální lázně? Protože jsou ty pravé pro relax a odpočinek a jsou vzdáleny jen několik hodin jízdy z České republiky. Pokud chcete přesný čas, pak z Prahy do Bükfürdõ mezi 7–8 hodinami jízdy autobusem. Máte možnost jet svým autem či zvolit cestovní kancelář např. Hungariatour, která má s cestováním směr Česká republika – Maďarsko dlouholeté zkušenosti.

bazén v lázních

Pokud zvolíte tento způsob putování, můžete si být jisti kvalitou služeb spojených se službami delegáta, který hovoří česky a vaše dotazy na místě zodpoví. Navíc vám sdělí vše potřebné, co je nutné vědět při příjezdu a pobytu. Každý den je v hotelu k dispozici po určenou dobu a vaše dotazy.

Ubytováním v Bükfürdõ hotelech Repce a Repce Gold získáváte luxusní přístup k bazénům. Hotely jsou propojeny chodbovými tunely, kde jsou rozmístěné vzrostlé zastiňující keře. Takže i kdyby pršelo, váš přístup k bazénům je krytý a nemoknete. Bükfürdõ jsou druhé největší léčebné lázně v Maďarku. Na 13 hektarech se zde nachází 27 bazénů, a to kryté lázně a koupaliště s léčivou, termální a pitnou vodou. Tyto báječné léčivé bazény můžete navštěvovat po celý rok.
zahrada lázní
Lázně poskytují služby všem věkovým kategoriím – otvírají svou náruč pro rodiny a dětmi, zdravé i nemocné. Pro vozíčkáře jsou uzpůsobeny vstupy do bazénu. Najdete zde léčebné bazény vnitřní (kam se lze schovat i před případným deštěm) a vnější s vodou od 32 do 38 st. C. Pro sportovně založené návštěvníky jsou připraveny dva bazény – jeden 50 m a druhý 25 m se studenou vodou a plaveckými drahami.

A pro děti je zde ráj na zemi! Tobogány, zážitkové lázně s dravou řekou, vířivá lehátka, tobogán se světelnými a zvukovými efekty, dětská brouzdaliště, skluzavky, vodotrysky, pískoviště, zmrzlináři na každém rohu spolu s občerstvením a nápoji. Pro maminky jsou připraveny i přebalovací pulty. Samozřejmostí jsou odpočinkové kouty s lehátky, wellness procedury, restaurace s příjemnými prodavači. K dispozici je i přirozeně vyvěrající pramen pitné slané vody.

Vezměte si kolo s sebou

Cyklistika je sport, který mají rádi mnozí, to je samozřejmost. Pokud se mu někdo věnuje skutečně aktivně, tak má zajisté v okolí svého domova projeté velké množství různých tras, což může začít časem nudit. Nikdy tedy není od věci vzít kolo a vyrazit někam, kde to ještě neznáte. To jsou potom výlety mnohem zajímavější, protože můžete poznat velké množství nových věcí, o tom nepochybujte.
kolo v ruce
Problém je ale takový, že nic není jen tak, a to platí samozřejmě i v tomto případě. Pokud chcete na svém kole projet i vzdálená místa, musíte tam ten svůj stroj nějakým způsobem dopravit, což není jen tak. Je tu ale řešení, které Vám může v daném případě velice pomoct.
Držák kol na tažné zařízení je něčím, co v dnešní době využívají mnozí, protože se snadno používá a může toho hodně nabídnout, o tom nepochybujte. Věřte tedy tomu, že si jej zaručeně oblíbíte a budete s ním nadmíru spokojeni, což je to, na čem skutečně záleží.
Projeďte na kole každé místo
Díky takovému vynálezu budete moct projet mnoho míst, protože si vždy všechno potřebné budete moct vzít s sebou. Cyklistika na nových místech tedy rozhodně nebude něčím nedostupným, o tom není nutné jakkoliv pochybovat. Vždy totiž s sebou budete mít to, co zrovna potřebujete. Můžete tedy vyrazit na dovolenou a během dní si naplánovat různé cyklistické výlety, což se mnohým doopravdy líbí. Budete tak moct objevovat nepoznaná místa a zažijete naprosto nové zážitky, což se samozřejmě počítá.
ježdění na kole
Je tedy na každém, pro co se rozhodne, mít ovšem možnost věnovat se na dovolené sportu, který Vás opravdu baví, zaručeně není k zahození, proto této možnosti kdykoliv využijte. Uvidíte, že se Vám bude líbit a budete s ní nadmíru spokojeni, protože to je to, na čem doopravdy záleží. Je to mnohem jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát. Nabídka je totiž pestrá a ceny jsou více než příjemné.