Search

Zimní království

Pokud máme možnost, proč si toto krásné přání nesplnit a zimní zahradu si u svého domu nepořídit? Ať malá nebo velká, zařízená bohatě či skromněji, je jistě dobrou volbou, jak zkrášlit a vylepšit naše obydlí. Dá se do ní umístit třeba vířivka nebo i bazén. Rostliny může doplnit krásné akvárium nebo klec s exotickými opeřenci. Variant, jak ji vkusně zařídit, existuje velká řada. A výsledek může být opravdu nádherný!
dům se zimní zahradou
Co si včas a dobře rozmyslíme
– jestli ji chceme užívat po celý rok
– kam ji budeme orientovat co se týká světových stran (od toho se pak odvíjí její tepelné a světelné podmínky, náročnost na vytápění, větrání, osvětlení i zastínění), podle doporučení odborníků je ideální orientace na západ nebo jihovýchod
– jak velkou ji chceme mít, kolik zabere místa na našem pozemku (měla by být hezká i na pohled z venku)
– jaké rostliny, případně živočichy do ní hodláme ubytovat a kolik jich bude

Stavbu konstrukce necháme profesionálům
Stavební konstrukce takového zařízení není tak jednoduchá, jako když si na zahradě budujeme třeba pergolu nad posezení. Určitě ušetříme peníze, čas a možná i zdraví, když tuto práci přenecháme zkušeným odborníkům. Nejlepší je, pokud jde o novostavbu, kde se s touto možností využití prostoru počítá již v projektu. Často je samozřejmě budována ke stávajícím domům. V rámci rekonstrukce nebo přístavby. Vybírat můžeme z řady materiálů. Nejlevnější je plast, nejodolnější a nejlehčí hliník, nejpřírodnější dřevo.

Zelené obyvatelky
Na toto stanoviště je nejvhodnější umisťovat rostliny subtropické a tropické. Takové potřebují teplotu okolo 20 ºC a vyšší vlhkost vzduchu. Vhodnými obyvateli zimních zahrad jsou proto citrusy, banánovníky, fíkusy, orchideje, begónie, ibišky, ale i některé sukulenty. K přezimování sem dáváme venkovní rostliny, které neodolávají mrazu.
ubrusy na stolech
Nábytek a doplňky
Tímto zařízením můžeme doladit celkovou atmosféru. Vybrat vhodná křesílka, stolky, pohovky či lehátka, různé polštáře. Můžou to být i kousky, co máme přes léto venku na zahradě. Z materiálů je vhodný například ratan, dřevo, plast, kov.