Search

Příprava zahrady na zimu

Zatímco zima je opravdu odpočinkovým období, alespoň co se zahrady týče, na podzim nás čeká spousta práce. Je totiž nutné zabezpečit vše tak, aby nám naše květiny na jaře opět rozkvetly a abychom mohli sázet.


 


Nejčastější prací na zahradě spojenou s podzimem je pravděpodobně hrabání listí. Nezáleží na tom, jestli zrovna na vašem pozemku neroste ani jeden strom. Stačí trocha podzimního větru a i vaše zahrádka bude zářit žlutě a červeně.


 cesta mezi záhony tulipánů


Pravdou však je, že zrovna listí je poměrně dobrým přírodním materiálem, které má spoustu využití. Může být například kompostováno, nebo použito na zakrytí trvalek a jejich ochranu proti mrazu. Dobré však může být i nechat listy prostě zetlít, neboť tím se obohatí půdní prostředí, což v důsledku znamená lepší úrodu či pěknější trávník příští rok.


 


Dalším krokem je poslední zrytí a pletí záhonů. Je nutné vytrhat nejen plevel, ale například i rajčata a další. To umožní půdě, aby si přes zimu odpočinula. Můžeme ji i pokrýt spadaným listím, které jednak sníží možnost, že vám tam opět vyroste nežádoucí plevel, ale také dodají půdě nové živiny.


 


Nezbytné je také postarat se o květiny. Letničky je třeba vytrhat i s kořeny, zatímco trvalky je nutné zazimovat. To můžete provést pokrytím rostlinky hlínou, mulčem či listím, nebo jejím přikrytím plastovou lahví.


 dva motýli na květinách


Je to také čas stříhání. Nutné je ostříhat růže a další květiny, a také prořezat ovocné stromy. Těm můžeme dát žádaný tvar. Navíc to pomůže k větší úrodě příští rok. Prořezat a ostříhat je nutné také túje, které najdeme na většině zahrad. Ty mají tu výhodu, že se dají vytvarovat do prakticky jakékoliv podoby. Fantazii se zde meze nekladou.


 


Na podzim také nastává čas přemístit domů rostlinky, které jsme během teplého období „letnili“ venku. Pokud jsme je zasadili na zahrádku, je potřeba je přesadit do květináče a odnést je do tepla domova.


 


Jak je vidět, na podzim nás čeká na zahrádce hodně práce. Ale nezoufejte – přes zimu si odpočine jak vaše zahrada, tak vy. A tím, že tyto přípravy nyní uděláte, si na jaře uspoříte velké množství práce, a zajistíte, aby zrovna váš pozemek vypadal krásně a vaše záhonky dávaly spoustu plodů.