Search

Muži v přechodu

Téměř polovina mužů se v určité životní fázi potýká s obtížemi spojené s mužských přechodem, neboli andropauzou. Oproti ženské menopauze, která trvá relativně krátkou dobu, je většinou trápí mnohem déle. Vzhledem k tomu, že o andropauze se ani v dnešní době stále moc nemluví, jen málokterý muž opravdu ví, co vlastně stojí za jeho problémy a na koho se případně může obrátit.
unavený muž
Jaké jsou příznaky andropauzy?
Podobně jako u žen i u mužů dochází k úbytku hormonů. Velký rozdíl je ale v tom, že na rozdíl od žen, které jsou po skončení menopauzy, tedy v období tzv. klimakteria, již neplodné, na mužskou plodnost úbytek testosteronu vliv nemá a mohou tak klidně plodit i v pozdějším věku. Často se také potýkají s nespavostí, návaly horka, nervozitou, sníženým libidem, změnami nálady nebo depresemi.
Kdy se může objevit?
Na rozdíl od ženské menopauzy, která má rychlejší nástup a změny jsou tak patrnější, je pokles hladiny hormonů u mužů mnohem pozvolnější. Zdaleka ne všichni si tedy nutně musí všimnout, že se s nimi něco děje. K nástupu dochází také v pozdějším věku než u žen, tedy mezi 50. a 60. rokem.
Muži v tomto období chytají „druhu mízu“. Často vymění dlouholetou partnerku za mladší, s kterou založí novou rodinu. Vyhledávají vzrušení, např. ve formě adrenalinového sportu. Vrhnou se naplno do práce s touhu ještě něco v životě dokázat.
muž v depresi
Jak se poprat se symptomy přechodu?
V případě jakýchkoliv obav či pochybností by v první řadě měl dotyčný navštívit lékaře. Muži často, na rozdíl od ženských pravidelných gynekologických prohlídek, své preventivní kontroly podceňují.
Výraznou roli zde také hraje životní styl. Dostatek fyzické aktivity, omezit alkohol či kouření může projevy andropauzy podstatně zmírnit. Jídelníček by místo tučné a nezdravé stravy měly nahradit vyvážené potraviny bohaté na vitamíny a minerály.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup