Search

Plynatost – příčiny

Plynatost může vzniknout, pokud …

●     … spolknete hodně vzduchu.
●     … vaše střeva zvyšují svou produkci plynu.
●     … odstranění plynů přes krev je sníženo.
●     … vaše střevní pohyby jsou narušeny.

Tyto jevy mohou být založeny na různých příčinách.
fazole a čočka

Příčiny – často je to strava

Často nadýmání souvisí s výživou. Ve většině případů jsou příčinou infekce v potravinách, ale také potravinová nesnášenlivost, jako je alergie na laktózu nebo fruktózu. Některé alergie mohou způsobovat plynatost. Navíc se také může objevit, jestliže budete jíst příliš rychle.
Obecně lze říci, že střeva mohou trávit sacharidy snadněji než tuky a bílkoviny. Nicméně potraviny, které způsobují plynatost, se liší od člověka k člověku. Následující potraviny jsou obzvláště známé kvůli nadýmání.

●     Jsou to potraviny bohaté na vlákniny, například obilné produkty (celozrnné), zelí, cibulová zelenina, luštěniny a mnoho druhů ovoce, zejména nezralé ovoce.
●     Na jedné straně je vláknina dobrá pro střevní flóru, na druhé straně střevní bakterie produkují více plynů při zpracování rozpustných vláknin a mohou tak způsobit plynatost.
●     Plnotučné mléčné výrobky, mastné maso, potraviny bohaté na tuky a bílkoviny.
●     Silně sladké potraviny
●     Sycené nápoje
●     Sladidla, například sorbitol nebo xylitol

Nadýmání může také nastat, pokud nadměrně zatížíte střeva velkými částmi. Podrážděná střeva a další nemoci mohou způsobovat plynatost. Ve většině případů je flatulence způsobena neškodnými příčinami a může být léčena domácími léky, ale zejména u časté, silné plynatosti může být důvodem vážnější onemocnění trávicího traktu. Zde je výběr dalších možných onemocnění:

●     gastrointestinální infekce
●     celiakie
●     Crohnova choroba
●     zánět nebo vředy v zažívacích orgánech

Flatulence může být také důsledkem poškození nervů způsobené diabetem. V případě dlouhodobých žaludečních potíží byste měli v každém případě mluvit se svým lékařem.
Existují také další příčiny plynatosti, včetně:

●     stresu
●     menstruace
●     těhotenství
●     důsledku užití léků, jako jsou laxativa nebo antibiotika

Nadýmání může také nastat bez specifických příčin. V tomto případě mluvíme o „funkčním nadýmání“.
muž a lívance

Nadýmání u dětí

U kojenců je plynatost častá, obzvláště v prvních třech měsících, protože jejich trávicí trakt se ještě vyvíjí. Často je nadýmání spojeno s břišními křečemi. Nadýmání může být vyvoláno například pohlcením některých složek z matčina jídla, které dítě pohlcuje s mateřským mlékem. Děti navíc často polykají při kojení vzduch.