Search

Rekonstruovat, nebo stavět nový dům?

Stavět vlastní dům, nebo rekonstruovat něco staršího? To je oč tu běží! Vlastní bydlení v posledních letech dělá vrásky kde komu. Ceny jsou opravdu hodně vysoké a dosáhnout na hypotéku a na vlastní nemovitost je pro mnoho lidí opravdu vysněný cíl, na který namohou dosáhnout. Pokud na ni již dosáhnou, velmi často řeší, do čeho investovat? Také řeší, zda se vyplatí koupit starší dům a postupně jen opravovat, nebo zda je lepší koupit za hotové peníze něco nového. Pokud je přesně tohle váš případ, máme pro vás dobrou zprávu – v tomto článku se vám pokusíme shrnout všechny hlavní výhody i nevýhody obou možností!

nový dům

První možností je koupit si dům už hotový od nějakého developera. Tato možnost je v současné době jednou z nejrozšířenějších. Pokud zadáte do vyhledávače například heslo domy na klíč vysočina, objeví se vám celá řada výsledků. Koupit si dům na klíč má mnoho výhod. Asi tou největší je pohodlí. Nemusíte se o nic starat, jen až bude dům hotoví, tak si sbalíte své věci a nastěhujete se. Můžete si vybrat nábytek a bydlíte. Nevýhodou je pak zpravidla vyšší pořizovací cena.

moderní bydlení

Oproti tomu koupit starší dům a opravovat jej postupně se může zdá být výhodnější, nicméně nenechte se zmást prvním dojmem. Častokrát během rekonstrukce zjistíte, že naprostou většinu domu musíte strhnout a musíte začít stavět od znova. Za kupní cenu tedy získáte velmi často jen předražený stavební pozemek a soustu práce k tomu. Nehledě na to, že rekonstrukce se často protáhne na řadu let. Za tyto roky vám stoupne cena materiálu a s odstupem času zjistíte, že jste do rekonstrukce dali úplně stejně, jako byste si koupili dům nový. Jediné co jste získali, byla hromada práce, starostí a jen opravený stará dům, který se tomu novému nikdy nevyrovná. Konečná volba je na vás, ale vše si dobře spočítejte, ať neprohloupíte a litujete.