Search

Jak si vybrat zahradní altán

Zahradní altány se staví zpravidla tam, odkud chceme nerušeně pozorovat okolí a mít pěkný výhled na okolní prostředí. Proto bývají posazené v blízkosti okrasných dřevin, zahradních bazénů či jezírek, fontán, vysázených skalniček a krátce střiženého trávníku. Altán složí k rekreačním účelům, kde bychom měli mít více času sami na sebe a na své blízké. Jak si vybrat zahradní altán Pergoly-trutnov?

zahradní altánek

Vhodný materiál – když byste zhotovili altán z kovové konstrukce nebo z plastu, vypadalo by to na zahradě podivně. Proto se takřka jednoznačně přikláníme k masivnímu dřevu, které jako přírodní materiál zapadne do každé koncepce venkovního prostoru, který má plnit funkci především okrasnou, rekreační a oddychovou.

Zastřešení – většinou padne volba na asfaltový šindel, a to z mnoha důvodů. Především se s ním velmi dobře pracuje, je tvárný a měkký, lze jej řezat technickým nožem nebo stříhat nůžkami. Je relativně lehký, takže to příliš neovlivní nosnost střechy, jako kdyby byla zhotovena např. z pálených střešních tašek. Vyrábí se v mnoha barevných i tvarových variacích, takže se můžete poměrně snadno rozhodnout, jaká z nich se do vaší zahrady nejlépe hodí. Šindel se výborně hodí k dřevěné konstrukci, vypadá přirozeně a zapadne do každé zahrady. Výhodou asfaltu je i to, že neobsahuje dehet, a je tudíž zdravotně nezávadný. Dříve se vyráběly dehtové izolační fólie (lepenky), ale kvůli odpařování karcinogenního dehtu se od nich upustilo.

altán na trávníku

Volba půdorysu – měli byste mít také jasno v tom, jaký tvar bude altán zaujímat. Může mít půdorys čtverce nebo obdélníku, ale také mnohoúhelníku, nejčastěji šestiúhelníku nebo osmiúhelníku, ale je možné koncipovat jej i s pěti nebo sedmi stranami. Altán může být zcela otevřený, krytý jen do určité výšky, řekněme 80 cm, některé strany mohou být zcela zakryté, jiné jen částečně. Některá ze stěn by mohla tvořit nástavbu pro popínavé rostliny.