Search

3d tiskárna je skvělá věc

Ve strojírenství je běžně používaným materiálem ocel. Z oceli se obrábí většinou součástek do strojů, jako šroubky, ozubená kola apod. Občas je potřeba tak složitého výrobku, že jej obráběním nelze vytvořit, tzn. nedá se vysoustružit, vyfrézovat či vyvrtat, potom je tady možnost vytvořit odlitek. Výroba odlitku je prostá, prvně se musí vyrobit model, podle modelu se vytvoří forma a do formy se naleje tekutý kov, který ve formě ztuhne a výrobek je na světě. Jenže jak vyrobit model, když výrobek nejde vytvořit obráběním? Používají se dřevěné, plastové nebo voskové modely, které se do požadovaného tvaru modelu pečlivě opracovávají, nezřídka ručně. A tady se nabízí zcela nové řešení, které ještě před několika léty bylo něco z říše fantazie. 3D tisk!

3d tisk

To, co nejde vyrobit obráběním, můžete vyrobit 3D tiskem, protože celá technologie 3D tisku je zcela odlišná než u obrábění.

V počítači nakreslený model se pomocí počítačových dat přenese do tiskárny a tiskárna vytiskne přesný model, podle kterého lze vytvořit formu a může se začít odlévat. Také je ale možné, že zjistíte, že nepotřebujete daný výrobek kovový, a že si můžete vybrat vhodný plast, a výrobek si nechat rovnou vyrábět třeba zde: 3d tisk Plzeň.

3d tisk

Plastové materiály, to nejsou jen brčka a jednorázové nádobí a příbory, plastů existuje celá řada, a i když žádný nedosahuje pevnosti oceli, tak po chemické stránce ji zcela převálcuje. Plasty jsou odolné korozi a co se kyselin týká, nemají konkurenci. Chcete-li například na zahradě bazén s mořskou slanou vodou, ocelové zábradlí vám dlouho nevydrží, ale plastu sůl neublíží. 3D tisk se stává čím dál dostupnější a rozšířenější i do domácností. Pro domácí kutily, jejichž koníčkem jsou opravy starých přístrojů, strojů, do kterých už je problematické sehnat náhradní díly, je 3d tiskárna výbornou investicí.